gabinet  ________

gabinet  ____________

Nasze gabinety

Oferujemy kompleksową, profesjonalną oraz specjalistyczną obsługę w zakresie.

  • kompleksowego badania w kierunku oceny wady wzroku u dzieci i dorosłych (z wykorzystaniem autorefraktometru) leczenia niedowidzenia u dzieci
  • diagnostyki schorzeń oczu
  • leczenia ostrych i przewlekłych chorób narządu wzroku
  • doboru soczewek kontaktowych Johnson&Johnson i Alcon

Ponadto:

  • zapraszamy na przeprowadzenie badania dna oka w kierunku zagrożenia jaskrą i innymi chorobami oczu
  • wykonujemy profesjonalne komputerowe badanie pola widzenia (w celu skutecznej diagnostyki jaskry)
  • oferujemy bezpłatne próbne soczewki kontaktowe dla osób pierwszy raz korzystających z takich soczewek
  • bezpłatnie sprawdzamy jakie szkła są potrzebne do nowych okularów

Lekarz przyjmuje

  po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej

Lekarz okulista

 - Magdalena Gajda-Głowacz

OKO - jeden z narządów zmysłów, który umożliwia nam kontakt ze światem zewnętrznym. Jego funkcją jest zamiana obrazu niesionego przez światło widzialne na impulsy elektryczne, które nerwem wzrokowym trafiają do mózgu. Tam dopiero zachodzi proces widzenia. Człowiek najwięcej informacji uzyskuje właśnie dzięki narządowi wzroku. Cały proces jest skomplikowany, a oko jest jednym z jego elementów. Zaburzenia widzenia mogą dotyczyć więc zarówno oka, jak i innych struktur odpowiedzialnych za cały proces. Prawidłowe funkcjonowanie oczu zależy zarówno od ich budowy wrodzonej i kształtującej się w trakcie rozwoju, jak i stanu zdrowia wszystkich ich części.

Wady rozwojowe lub wady wzroku mogą być leczone operacyjnie lub korygowane okularami albo soczewkami kontaktowymi. Najczęstsze z nich to krótkowzroczność, nadwzroczność (dalekowzroczność) i niezborność (astygmatyzm). Natomiast choroby ostre lub przewlekłe wymagają diagnostyki oka i zastosowania środków leczniczych okulistycznych, lecz także przeanalizowania stanu zdrowia całego organizmu. Zaburzenia homeostazy organizmu dają objawy z różnych narządów i pozornie nie związane ze sobą części ciała mogą chorować z tego samego powodu. Wiele chorób wynika z cywilizacyjnego stylu życia gdzie wpływ środowiska, nieprawidłowa dieta i mała aktywność ruchowa powodują problemy zdrowotne. Również niedobory składników odżywczych, witamin i mikroelementów mają swoje znaczenie. Dlatego dopiero zagłębienie się w całokształt problemów zdrowotnych pozwala na przyczynowe leczenie i wskazanie drogi powrotu do zdrowia. Wiele wiemy o naszym organizmie i oku, lecz wiele pozostaje do zbadania. Postęp nauki jest bardzo szybki i coraz lepiej znamy nasze ciało, jego funkcjonowanie oraz przyczyny chorób. Coraz lepiej też potrafimy je leczyć.

Nazywam się Magdalena Gajda-Głowacz. Jestem lekarzem okulistą. Zajmuję się diagnostyką i leczeniem chorób oczu. Traktuję organizm człowieka jako całość i jestem przekonana, że tylko holistyczne podejście do zdrowia umożliwia skuteczne leczenie chorób. Warunkiem sukcesu jest, jak zauważył już Hipokrates, determinacja pacjenta do wyeliminowania tych czynników, które doprowadziły do jego choroby. Staram się pokazywać tą drogę.

Test Amslera

 - zniekształcenia i nieprawidłowości

  1. Usiądź w odległości 30-50 cm od monitora do twarzy. Załóż okulary do czytania (jeśli takowe używasz).
  2. Zakryj jedno oko i skup wzrok na kropce pośrodku kraty zamieszczonej poniżej.
  3. Nie odrywając wzroku od kropki oceń, czy w obrębie linii pionowych i poziomych nie pojawiają się nieregularności w wyglądzie siatki, np. wygięcia lub pofalowania linii, kratki o zmienionym kształcie albo ubytek obrazu w postaci białej lub szarej plamy.
  4. Sprawdź drugie oko.

Ankieta jaskrowa

 - wzrost ciśnienia

Sprawdź czy masz jaskrowe czynniki ryzyka?

  1. Ktoś z Twojej rodziny choruje lub chorował na jaskrę?
  2. Masz więcej niż 40 lat?
  3. Chorujesz na nadciśnienie lub niedociśnienie?
  4. Chorujesz na cukrzycę?
  5. Masz podwyższony poziom cholesterolu?
  6. Masz częste bóle głowy?
  7. Masz stale zimne ręce lub stopy?
  8. Palisz papierosy?
  9. Jesteś krótkowidzem?

Jeżeli większość Twoich odpowiedzi jest pozytywna, powinieneś udać się po fachową radę do lekarza okulisty.

Astygmatyzm

 - niezborność

Powstaje gdy powierzchnia oka zamiast kształtu kulistego przyjmuje kształt eliptyczny, zbliżony do jajka czy piłki do rugby. Wówczas obraz ogniskowany na siatkówce jest zniekształcony i niewyraźny. Zamiast obrazu punktu widzimy rozciągniętą linię. Celem uzyskania ostrego widzenia stosuje się soczewki cylindryczne, które mogą mieć moc plusową lub minusową. Astygmatyzm często występuje razem z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością.

Krótkowzroczność

Wada wzroku wynikająca ogniskowania się obrazu przed powierzchnią siatkówki. Występuje gdy gałka oczna ma nadmierną długość lub soczewka zbyt silnie załamuje światło. Aby uzyskać ostre widzenie stosuje się soczewki rozpraszające (minusowe).

Nadwzroczność

Popularnie zwana dalekowzrocznością wynikająca z ogniskowania się obrazu za powierzchnią siatkówki. Powstaje gdy gałka oczna jest zbyt mała lub soczewka za słabo skupia promienie świetlne. Fizjologicznie występuje u dzieci gdy oko nie osiągnęło jeszcze docelowej wielkości. Celem osiągnięcia ostrego widzenia stosuje się soczewki skupiające (plusowe).

Starczowzroczność

 - presbyopia

Powstaje gdy z wiekiem ulega osłabieniu zdolność akomodacji. Soczewka stopniowo traci swoją elastyczność i możliwość zmiany mocy w zależności od odległości , na której się skupiamy. Wówczas nawet gdy nie ma innych wad wzroku i widzimy wyraźnie do dali to coraz trudniejsze staje się ostre widzenie do bliży. Proces ten narasta z wiekiem i aby uzyskać dobre widzenie stosuje się soczewki skupiające (plusowe) do bliży. Jeśli występują jakieś wady wzroku konieczne jest stosowanie różnych mocy soczewek do dali i bliży (te do bliży mają moc „bardziej plusową”).

Soczewki kontaktowe

Istnieje kilka metod korekcji wad wzroku. Jedną z nich są soczewki kontaktowe. Do dyspozycji jest kilka rodzajów soczewek. Najczęściej wybierane są miękkie soczewki kontaktowe, które umożliwiają korekcję większości wad wzroku. Czasami ze względu na rodzaj wady lub stan oczu możliwe są do zastosowania jedynie soczewki twarde.

Dopasowanie soczewek poza ich właściwą mocą obejmuje wybór materiału z którego wytworzona jest soczewka oraz parametry kształtu soczewki. Prawidłowe dopasowanie obejmuje ocenę oka w soczewce próbnej przy pierwszym badaniu oraz kontrolę po okresie użytkowania soczewki , do którego jest przeznaczona.

Nie należy bez konsultacji z okulistą samodzielnie rozpoczynać użytkowania soczewek ani zmieniać modelu soczewki na inny niż ten, który był dopasowany w czasie badania.

Bardzo istotna jest też procedura czyszczenia soczewek, które używamy wielokrotnie. Okulista powinien wyjaśnić technikę czyszczenia w zależności od płynu jakiego używamy.

Używając często soczewki należy przestrzegać terminów kontroli gdyż powikłania związane z ich noszeniem często nie dają początkowo dolegliwości a z czasem mogą uniemożliwić korzystanie z soczewek. Jeśli okulista nie zaleci inaczej przyjmuje się, że bezpieczny okres między badaniami to pół roku.